Właściwa wentylacja budynków to niezwykle ważny element każdego zdrowego domu. Zwłaszcza dla obecnej technologii budowlanej: szczelna i energooszczędna, jeśli nie można zapewnić przepływu powietrza ulatniającego się z zewnątrz, tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie będzie działać prawidłowo. Warto się zastanowić, czy w celu podwyższenia parametrów cieplnych okien, między szybami należy zamontować trójwarstwowe okna szklane o profilu sześciokomorowym oraz szkło argonowe w celu podwyższenia parametrów cieplnych (wlotów powietrza) okna. Tylko przy zastosowaniu nawiewnika wentylacja grawitacyjna może przewietrzyć pomieszczenie, wywołując naturę (wywołaną różnicami temperatur), co z kolei powoduje ciśnienie (wentylację). Konsekwencjami budowy niewentylowanego domu są nie tylko uformowane ściany, ale także dyskomfort rodzinny, brak snu, bóle głowy, powietrze o wysokim stężeniu dwutlenku węgla, bakterie, alergeny i wirusy oraz częste infekcje.
Efektywna wentylacja – rekuperacja
Wentylacja grawitacyjna to skuteczna tradycyjna metoda wietrzenia, ale też przestarzała, sprawdza się, gdy okna drewniane nie są szczelne. Aby wentylacja grawitacyjna działała prawidłowo, w oknach należy wybić otwory. Ponieważ produkowane dziś okna są bardzo szczelne, konieczne jest dokupienie do nich dyfuzora, który umożliwi dopływ powietrza z zewnątrz. Dopiero gdy powietrze przepływa w jedną stronę, powietrze jest dostarczane z okna do komina wentylacyjnego. Ale żeby to osiągnąć, coś musi być w stanie wytworzyć taki przepływ powietrza. To jest różnica temperatur. Gdy powietrze zewnętrzne spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza, powstaje tzw. Rura odpowietrzająca. Warto pamiętać, że nie masz wpływu na temperaturę zewnętrzną ani ilość powietrza. Dlatego wentylacja grawitacyjna jest całkowicie nieprzewidywalna i niekontrolowana. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej https://elektro-sanit.pl/.
Rekuperacja – działanie
Rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) – proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą wymienników ciepła. System wentylacji mechanicznej z funkcją odzysku ciepła może dostarczać świeże, przefiltrowane powietrze z zewnątrz i usuwać powietrze odpadowe o dużej zawartości dwutlenku węgla. Tego typu wymiana będzie przeprowadzana we wszystkich pokojach przez cały rok. Żadne okna nie są otwierane, nie marnuje się energii, a Ty i Twoi bliscy możecie wszędzie oddychać świeżym, przefiltrowanym powietrzem. To duży komfort, jakiego nie można uzyskać w domu wykorzystującym wentylację grawitacyjną.
Rekuperacja – cechy
Instalujesz wymiennik ciepła w swoim domu. Wymiennik ciepła jest sercem, jest ośrodkiem wymiany ciepła z wymiennikiem ciepła. Wymiennik ciepła zasysa powietrze w obu kierunkach jednocześnie. Pierwszy nawiew to zimne, czyste powietrze zasysane z zewnątrz budynku (miejmy nadzieję, ale nie jest to kwestia przywrócenia powietrza). Drugi nawiew to ciepłe, ale brudne, brudne i wilgotne powietrze, które jest zasysane z wnętrza pomieszczenia przez nawiewnik, czyli okrągłą kratkę na suficie i ścianach. Dwa strumienie powietrza spotykają się w wymienniku ciepła, wymienniku ciepła, ale ważne jest, aby nie mieszały się ze sobą, ponieważ każdy z nich przepływa przez oddzielny kanał w wymienniku ciepła! Ciepłe i brudne powietrze przepływa przez wymiennik ciepła i zatrzymuje w nim ciepło, a zimne, czyste powietrze nawiewane z zewnątrz oddaje ciepło.
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuję kanał RSS. Pozdrowienia 🙂
Brawo tak trzymać. Widać, że dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu, Dzięki i zapraszam do siebie…
Naprawdę podoba mi się twój szablon WordPress zwłaszcza ostylowanie kaskadowych arkuszy styli, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!